איך לקחת משכנתא נכון מול הבנק?

להתנהלות שלנו מול הבנקים ובכלל בכל שלב המימון יש משקל גדול במימון של העסקה ובכלל בכמה יעלה לנו הכסף שלקחנו מהבנק ולכן אנחנו רוצים להתנהל מול הבנק על הצד הטוב ביותר. איך ניקח משכנתא נכון ונתנהל בצורה הטובה ביותר כשאנחנו מגיעים "למפלצת" הגדולה שכולנו מפחדים כל כך להתמקח איתם?

איך לקחת משכנתא נכון מול הבנק?

להתנהלות שלנו מול הבנקים ובכלל בכל שלב המימון יש משקל גדול במימון של העסקה ובכלל בכמה יעלה לנו הכסף שלקחנו מהבנק ולכן אנחנו רוצים להתנהל מול הבנק על הצד הטוב ביותר. איך ניקח משכנתא נכון ונתנהל בצורה הטובה ביותר כשאנחנו מגיעים "למפלצת" הגדולה שכולנו מפחדים כל כך להתמקח איתם?

דנית בארי

התנהלות נכונה מול הבנק בלקיחת משכנתא

1. שיח עם מנהלים

תזכרו שההחלטות מגיעות מלמעלה.
תמיד אפשר לבוא ולהתנהל מול הפקיד שמולנו אבל אם אנחנו לא מרוצים מהמענה שקיבלנו או שאנחנו מעדיפים לדבר עם מישהו שיותר לו יותר סמכות אז אנחנו יכולים לגשת למנהל מחלקה עיסקית או למנהל הסניף כשמדברים על מסלול ההלוואה, כי הם בעלי ההחלטות שמאשרים או לא מאשרים את המימון.

2. להגיע ראשונים בבנק

להגיע לפני שהתחיל כל הבלאגן וכשהפקידים עוד לא עצבניים, אלא שמחים ונינוחים.

3. להתלבש כמו שצריך כשמגיעים לבנק

אין איזשהי עובדה שמעידה על זה, אבל מניסיון אישי זה מאוד ישפיע אם נבוא עם בגדים זרוקים וחולצה עם קרע בצד שנפל לה כפתור או שנבוא מחוייטים כמו שצריך.
אני יודע לא צריך להגזים כאילו הולכים לחתונה, אבל כן חשוב שנעשה רושם טוב של אנשים עם ראש על הכתפיים –
הבנק זה אנשים, ויכול להיות שהאחיזת עיניים הזאת תחסוך לנו עשרות אלפי שקלים במשכנתא, הכל מוסיף לנו וכמה שיותר יותר טוב.

3. להגיע מוכנים עם הניירת

אנחנו רוצים להראות לבנק שאנחנו מבינים עניין ויודעים מה אנחנו עושים, מה שיכול לתת לבנק הרגשה של ביטחון מה שייתן לנו מימון גבוה יותר בריבית נמוכה יותר.

4. להגיע מוכנים עם תוכנית עסקית

וזה כולל גם שמאות נכס ונסח טאבו, כדי שהבנק יראה את כל המספרים מול העיניים ולא יריץ אתכם כל פעם להביא מסמכים חדשים, מה שיחסוך לכם זמן בעניין הזה וגם יראה רצינות גבוהה יותר מצידכם.

5. במידה ואפשר, לפנות לבנק סמוך לאיזור ההשקעה

זו דווקא נקודה מעניינת לגבי משכנתא מהבנק, אפשר לפנות לבנק שנמצא בסמוך לאזור ההשקעה מהסיבה שהבנקאים הרבה יותר מעורבים במגמת השוק באותו אזור שבו הם נמצאים ולכן הרבה יותר סביר להניח שהסיכוי והתנאים שלי לקבלת משכנתא יהיו יותר גבוהים באותו האיזור.
לדוגמא, אם אני רוצה להשקיע בבאר שבע עדיף לי ללכת לבנק בבאר שבע, ולא בתל אביב.

6. 20 שניות – רושם ראשוני

כשאנחנו מגיעים לשיחה עם הבנקאי שלנו או היועץ שיושב מולנו ויש לו חלק בהחלטות של המימון שלנו, אנחנו רוצים ליצור את הרושם הראשוני הטוב ביותר שנוכל.
לרושם הראשוני יש חלק מכריע בתפיסה הכללית שלהם לגבינו ומאוד קשה לשנות רושם ראשוני, ולכן אנחנו רוצים להגיע נינוחים ובטוחים בעצמנו, עם כל הניירת מטופחים ולבושים כמו שצריך.
כמו שאומרים “אין הזדמנות שנייה לרושם ראשוני”.

7. פגישה עם יועץ משכנתאות פרטי

ליועץ משכנתאות של הבנק יש אינטרס, הוא שכיר של הבנק ומקבל בונוסים ועמלות על הגב שלנו ופועל לטובת אינטרס הבנק, הוא ממש איש מכירות של הבנק.
אתם חייבים מישהו ניטרלי שפועל לטובת האינטרסים שלכם, ולכן חשוב שההתנהלות שלנו תהיה מול יועץ משכנתאות פרטי.

8. סקר שוק בין הבנקים

חשוב מאוד לבצע סקר שוק בין הבנקים (לא תמיד הבנק שלנו נותן את ההצעה הטובה ביותר), ואם עוד לא ידעתם אז תנו לי לחדש לכם שהבנק הוא עסק לכל דבר ואנחנו הלקוחות שלו, ואנחנו נעשה סקר שוק בין כולם ונראה איזה עסק מציע לי את התנאים הכי טובים למשכנתא שלי כדי למשוך אותי אליו.

9. לשים לב לתנאי ההחזר ומסלולי המשכנתא

האם תנאי ההחזר שקיבלתי מהמשכנתא מתאימים לי לעסקה ?
האם המסלול שבחרתי בו מתאים לי מבחינת ההחזר ?
לכמה שנים נפרוס את ההלוואה?
זה גם עניין שחשוב לשים לב, כי מצד אחד כל שנפרוס את ההלוואה ליותר שנים ההחזר החודשי שלנו יהיה יותר קטן,
ומצד שני ככל שנפרוס אותה ליותר שנים הריבית שנשלם תגדל, כי על כל חודש אנחנו משלמים ריבית.
הבנק הוא עסק לכל דבר, אז להתמקח איתו זו לא עבירה ולמעשה זה מומלץ בחום.

10. לשמור על התנהגות נאותה ותרבותית

הבנק זה אנשים וחשוב להתנהל בכבוד מולם, אומנם באנו לעשות עסקים אבל דבר ראשון אנחנו בני אדם.

חשוב לזכור שההצעה של הבנק היא לא חותמת טאבו, וניתן להתמקח ולשנות את ההצעה שלהם.
זיכרו שממש כמו שאתם עוברים חברות טלפונים על כמה שקלים בחודש, כך אתם יכולים לעשות גם עם הבנקים שלכם על אחת כמה וכמה כשמדובר בריביות שמסתכמות בעשרות אלפי ומאות אלפי שקלים בסופו של דבר.
תעשו סקר שוק וזיכרו, שאתם אלה שמפרנסים אותם – ולא ההפך.

Indiana Jones

Archeologist

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

שנדבר?

אנחנו מחכים לשמוע ממך...

אנו מאוד לא אוהבים דואר זבל ומבטיחים לשמור עליך ועל המייל שלך.

אנחנו מאמינים שלכל משפחה מגיע לחיות בכבוד ובהנאה. בעזרת ייעוץ מדויק וליווי אישי, אנחנו מסייעים למשפחות בישראל להגיע ליציבות ונחת כלכליים, בלי דאגות ובלי לרדוף אחרי סגירת החודש.